2015. december 24., csütörtök

Egy új nomád párna

Moscsevaja-Balkában találtak egy lenvászonból és brokátból készült párnát. Teljesen dísztelen volt, szalmával tömve. Sikerült kiderítenem, mekkora a hossza (54 cm) és ez, valamint a kép alapján megsaccoltam a többi méretét. Így készült el az új nomád párna, ami anyagában és díszítettségében is eltér az eredetitől, viszont aminél minden felhasznált anyag természetes, növényi színezést kapott.
Mint utóbb kiderült, jócskán elszámoltam a méreteket, aznap, amikor a párna elkészült, találkoztam a Hagyomány és múltidéző oldalán a lelet pontos méretezésével, de ez szerintem semmit nem von le az értékéből. Az eredeti 54x24x6 cm, az enyém 54x18x8.
A felső rész mintája a nomád világban elterjedt shyrdak-technikával készült, akár csak az oldalrészen a szintén gyakori nomád motívum, a farkasfogazás.


2015. október 31., szombat

Cégér

Hosszas, jó egy éves tanakodás előzte meg a cégérem elkészülését. Hogy miért, annak nagyon egyszerű az oka. Mivel elsősorban a korai középkorral foglalkozom, először is abból az időből lett volna szükségem valami használható forrásra, amiből el tudtam volna indulni. Sajnos ilyet nem találtam. 12-13. századi cégéreket vettem ezért alapul, amiket egyszerűségük révén megfelelően vélek a korábbi időszakokhoz is. Ezeken lényegében az adott szakmához leginkább szükséges eszközök voltak feltüntetve. Ebből indultam. Igen ám, de a nemezeléshez alapvetően egy vásznon, vagy gyékényszőnyegen, illetve a kezünkön kívül alapvetően nem nagyon van semmire szükség. Innentől jött az újabb gondolkodni való. Az első tétel, ami felkerült a cégéremre, evidensen adta magát. Ez a mángorló, amivel az utolsó gyúrásokat végzem - már amikor. A második tétel kicsit nehezebben született meg, ez már egyéni sajátosságot is jelent a cégéren belül. Ez a két tű. Ugyanis én a legtöbb nemezemet így, vagy úgy, de varrom. Ez viszont így még kevésnek tűnt. A harmadik tétel szinte véletlenül jutott eszembe. Ez a két pálca. Ez jelképezi azokat a pálcákat, amikkel a nomád világban mai napig is fellazítják a gyapjúcsomókat, illetve jelképezi azokat a botokat is, amikkel már az egészen archaikus időtől kezdve keményre verik a nemezt. Így született meg a lenti ábra. Az alap növényfestett színekből áll, a zsinór kézzel sodort és természetes barna, a tartópálca mogyoróág, illetve a függesztőzsinór kézisodrott len.


2015. október 15., csütörtök

Ha túl nagy a tarisznya

Egy korábban készült tarisznyát sikerült némileg elméretezni. Mivel kényelmetlenül nagy lett, átalakítottam egy hátizsákká. Íme:



2015. október 8., csütörtök

Rókaálarc

Egy sajátos darab készült el újfent. Az ötletet egy ábrázolás adta, de sajnos az csak emlékezetben van meg, így inkább ne is essék róla szó, nehogy butaságot mondjak. A lényeg, hogy az ábrázoláson egy állatálarcos harcos is szerepel. Innen indultam. A kivitelezésben pedig a Hedeby-maszk volt a kiindulás. Így született ez a furcsaság. Miután az álarc-rész elkészült, egy balkai-fazonú nemez sapkára varrtam fel. Tulajdonképpen ami nem látszik a sisaktól, az csupán egy fejre idomuló, gömbölyded sapka-felsőrész.
Nyilván nincs az a korhűségi kritérium, aminek ez az álarc megfelel, viszont egy kísérletnek feltétlenül érdekes volt.




2015. október 6., kedd

Ibrány-Esbóhalmi mintás párna

A párnákból sosem elég. A honfoglalás időszaka pedig kimeríthetetlen tartalékokat ad a minták tervezéséhez. Ahogy az eddigieknél is, úgy most is némileg eltértem az eredeti mintától, illetve kiegészítettem azt, így alakult ki egy fiúgyermeknek szánt párna végleges motívuma is. Természetesen a mintához kizárólag növényekkel festett, illetve természetes gyapjúszíneket használtam, a mintát pedig varrással tettem plasztikussá.


2015. október 1., csütörtök

Szkíta állatos falvédő

Ez az egyik hóbortom. Sok szkíta állatalakos tetoválás van, szeretném előbb-utóbb mindet elkészíteni. A séma ugyanaz mindegyiknél. Csak növényi színek, domborvarrás. A legújabb darabhoz bodzával, dióval, csalánnal festett színeket használtam.
Köszönet a munkában valósegítségért Türk Ferencnek és Bodnárné Palotás Zsófiának!


2015. szeptember 22., kedd

Szkíta griffes falvédő Biskupinból

Idén Biskupinban a tervezett két falvédőhöz képest csak egyet sikerült befejezni. Hol az időjárás, hol egyéb tényezők voltak az akadályok. Viszont az az egy egy szkíta griffes, növényi színes falvédő lett. Hárman készítettük, a feleségem, jóbarátom, Türk Feri és jómagam.


2015. szeptember 8., kedd

Senmurv-mintás tarisznya

A másik olyan munkám, amit a nyaram végéről kiemelkedőnek találok szintén egy tarisznya (úgy látszik, ez a méret fekszik a legjobban). Ennek a mintáját egy kaukázusi kaftánról vettem, illetve alakítottam át egy kevéssé. A kabát eredetije 8. századi.
Nyilván itt is csak természetes színeket használtam, a formákat pedig domborítással tettem plasztikussá és részletesebbé.
A tarisznya záródását egy bőrfülbe fűzhető bőrszíj adja, aminek avégét Szabó Róbert barátom csontverete díszíti.


Ibrány-Esbóhalmi tarisznya

Valahogy a biskupini régészeti fesztivál előtt minden évben készül pár olyan munkám, amit kiemelkedőnek tartok. Így van ez ezzel a tarisznyával is. Egy Ibrány-esbóhalmi honfoglalás-kori hajfonatkorong mintája volt az alap, azt nagyítottam fel, gondoltam tovább és csináltam meg növényi színekkel, domborítva.
A tarisznya záródását egy bőrfülbe fűzhető bőrszíj adja, aminek a végét Szabó Róbert barátom csontverete díszíti.


2015. szeptember 4., péntek

Újabb kis tarisznya

Nyár elején egy ismerősöm felkeresett, hogy csináljak neki egy tarsolyt a pendjikenti falfreskók alapján, némi mintával feldobva. Én elkészítettem a tarsolyt, ám sajnos nagyobb lett a kelleténél, így egy másik, egyszerűbb mintával újrakezdtem végül. Az eredeti darab pedig kallódott, egészen mostanáig. Most előkerült, kivarrtam, befejeztem.
Persze a színek továbbra is természetesek (szürkésbarna-természetes gyapjúszín, sárga-diólevél).


2015. augusztus 31., hétfő

Fehér tarisznya

Egy új fehér tarisznya. Közepes méret, tehát kisebb valamivel A/4-nél. A mintája domborított, növénnyé alakuló állatalakos, amire van példa más formában többek között a honfoglalás-kori hajfonatkorongokon. A tarisznya formája a tarsolyok formáját követi.


2015. július 20., hétfő

Még több párna

Egy alkarsérülés miatt egy hetes kényszerpihenőre kerültem, amit végül néhány igen régen félbehagyott munka befejezésével sikerült hasznosan kitölteni. Négy párnáról van szó, amik szerencsére egy jókora mennyiséget elvettek a már komolyra duzzadt nemezmaradékos halomból (azzal vannak tömve).
Nem részletezem most, hogy milyenek, meg hogyan. A négy között van viking mintás ugyanúgy, mint tipikusan nomád mintájú, domborvarrott ugyanúgy, mint simán anyagában mintás Íme.







Szkíta mintás takaró

Néha előfordul, hogy a megrendelések között pihenésképpen készítek magamnak valamit, amit már régen szeretnék, hogy ezen keresztül frissüljek fel. A legújabb ilyen pihenőmunkámat egy szkíta bronzveret alapján készítettem. Mikor készen lett, úgy döntöttem, hogy a megszokottakkal ellentétben most nem fogom levágni a széleit, nem kerül szegés rá, hanem meghagyom a formát "palacsintának".
A munka során kizárólag természetes színeket használtam fel, döntően természetes szürkét, illetve dióval festett barnát és fűzzel festett zöldet, csalánnal festett sárgát. Ez lett a vége.


2015. június 18., csütörtök

Egy új nemezkabát - szeretettel Stavangerből

Ez az a kabát, amit már nagyon régen meg akartam csinálni. És ez az, amit már nagyon régen el is kezdtem. Múlt hét végén, Norvégiában sikerült a végére érni.
A szabása a pendjikenti freskók alapján készült, a minta pedig növénnyel festett és domborított. A képek a stavangeri viking fesztiválon készültek.





2015. május 26., kedd

Viking tengeri kígyós tarisznya

Az előzőek nyomdokában csak természetes színekkel, domborvarrva.


Germános falvédő

Mert érdekes Európa  történelmének Kr. u. 2-8. százada is, ha nemezelünk. Mert vannak kelták, germánok, avarok, szarmaták, rómaiak, s ezek közül többen is nemezelnek.
A mostani példa egy germán veret alapján készült,minimálisan nyúltam csak bele. Csak természetes színeket használtam és domborvarrtam a mintát.
Mérete 112x64 cm.


2015. május 15., péntek

Hollókőről, a már részben kész kiállításról

Múlt héten hivatalosan is megnyílt a hollókői várban a kiállítás, amibe a munkáim is bekerültek. Egyelőre viszont még nincsen minden készen. Több hullámban alakul ki szépen lassan az egész kiállítás és egyelőre még csak az első hullám van készen, ami egy ebédlőt, valamint egy várúri lakosztályt foglal magába. Ez utóbbi szekrényágyáról, illetve a rajta lévő nemezekről kaptam egy fényképet. Ha pedig magam is eljutok Hollókőre újra, akkor lefényképezek mindent.


2015. május 10., vasárnap

Tarisznyák germánhoz

Folytatódik a kísérletezés. Ezúttal szintén két germán leletet vettem elő az v. századból, hogy azokból elindulva tarisznyákat készítsek. Az egyiknél a sok nagy felületen érintkező sínes folt, a másiknál pedig az egy nagy folt látható felosztása volt a feladat középpontjában. Előbbi feladatot domborítással, utóbbit sötétkék felületen való piros fonalas domborítással oldottam meg.



2015. május 8., péntek

Germános ülőpárna

Jelenleg egy komolyabb germán anyagon dolgozok. Ez nemmegrendelés, hanem csupán jónéhány munkadarab ebben a stílusban. Elég érdekesnek találom, főleg,ha nem akarom "magyarosítani" az egyes mintákat. Jó kihívás egy teljesen idegen motívumvilág nemezre viteléhez.
Az első komolyabb darab ez az ülőpárna lett, három ágú madárfejes forgóval. A forgók nem idegenek tőlem, az állatfejesek szintén nem, de ez valahogy mégis új. A minta eredetije egy pajzsdudor díszítése. Nemez változata teljes egészében természetes színekkel készült, a hátoldalát pedig, hogy kevésbé legyen bogáncsos diólevéllel festett lenvászonnal fedtem le. Az átmérője 65 cm.
Lassan pedig jönnek a testvérei is.


2015. április 29., szerda

Variációk egy témára - germán mintás kicsi válltarsolyok

A szemem elé került egy hetedeik századi svédországi germán lelet és megihletett. Két különböző méretű és különböző megvalósítású tarisznyácskát készítettem hát. Egyiket a megszokott domborvarrással díszítettem, e ezúttal szürke lencérnát használtam a domborításhoz. A másik pedig életem első bőrrátétes munkája lett.
Még talán elkészítem ezt a mintát harmadiknak nagyban, színes mintás falvédőnek is.


2015. április 12., vasárnap

Kutyafejes párna

És egy újabb párna, csak a játék kedvéért.
Viking motívumos, domborított mintájú, kizárólag növényi színekkel készült el.
Mondhatom, hogy az a stílus kezd az egyik jelenlegi irányvonalammá válni, ami talán nem is baj. Meglátjuk, mi lesz a végén belőle.

Színek:
-kék: ligustrum vulgare+FeSO4
-barnák: természetes gyapjúszínek
-sárga: juglans regia
-zsinór: ligustrum vulgare+sok FeSO4



2015. március 27., péntek

Hollókőre szeretettel

Egy újabb nagy megrendelés végére értem. Egy középkori vár középkori helységeibe kellettek középkori kárpitok és engem kértek fel a nemezek elkészítésére. Egy szekrényágy teljes berendezése volt a cél, amihez kellett takaró, párna, az ágy tetejére egy kárpit, valamint az ágy felső részét körbefutó vékony mintás szalag is. Ezen felül négy ülőfülkébe kellett még nemez, valamint egy nagy asztal mögé. A mintát lényegében a kezembe adták, csak egy kicsit változtattam rajta. Két különböző indás-palmettás motívumot használtam fel, amelyek 12. századi mozaikokból maradtak ránk - egy egyszerűbbet és egy összetettebbet.
Külön érdekessége a munkának, hogy a megrendelő kérésére kizárólag természetes színeket használtam, így a növényi festés önmagában több hetet vett igénybe, illetve a korábban festett anyagaimat is fel kellett használjam. Így végül a kárpitok színvilága a természetes nyersből, két különféle természetes barnából, diólevéllel, tölgygubaccsal, fűzlevéllel, borostyánlevéllel és fagyalbogyóval festett gyapjúból áll.
A végső tömeg 14,7 kilogramm.
Ha kapok képet a kiállításról, az is felkerül ide.




2015. január 17., szombat

Egy nagy munka,még mindig az urnes bűvöletében

Aleksandras barátom kérésére újabb munka készült el. Ő viking ágyakat készít, leletek alapján. Egy ilyenre készült az alábbi munka is.
Két párna, mindkettő ugyanakkora (20 cm átmérő, 105 cm hossz), a minta tükrözve van rajtuk és más színekkel készült.
És egy takaró, 105 cm széles, 175 cm hosszú.

Igen érdekes, hosszan elnyúló munka volt. Minden szín növénnyel festett, minden minta varrással domborított. De nem csak a növények összegyűjtése és a festés - amiben jócskán volt kísérletezés is - volt kihívás és sok idő, hanem a viszonylag idegen minta nemezbe ültetése is. Igaz,végül nem sokat nyúltam bele az eredeti mintába.

Színek a párnákon:
-kék-fagyal bogyója vasgáliccal (Ligustrum vulgare+FeSO4)
-sárgás barna-diólevél (Juglandaceae regia)
-sötét barna-tölgyfa levele vasgáliccal (Quercus robur+FeSO4)
-szürkésbarna és nyers-természetes gyapjúszín

Színek a takarón:
-sárgás barna-diólevél (Juglandaceae regia)
-sötét zöld-fűzfa levele vasgáliccal (Salix+FeSO4)
-világos zöld-borostyán levele vasgáliccal (Hedra helix+FeSO4)
-szürkésbarna és nyers-természetes gyapjúszín